Ośrodek Współpracy Rad Uczelni
Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze jest stowarzyszeniem powołanym do życia w 1992r. przez grono rektorów oraz osób kierujących wiodącymi podmiotami gospodarczymi. Naszym celem jest wspieranie programów badań skierowanych na potrzeby gospodarki i współpraca uczelni w tym zakresie. Jesteśmy przekonani, iż efektywność oraz autonomia szkół wyższych w ramach Konstytucji dla Nauki może być umocniona poprzez harmonijne współdziałanie z radami uczelni. Zależy nam na budowie rozwiązań swobodnej współpracy pomiędzy radami, wymianie opinii i doświadczeń, zwłaszcza w obszarze dobrych praktyk współdziałania rad z rektorami oraz Senatami uczelni.
Lata 2019-20 były szczególne w życiu wyższych uczelni. oprócz wdrażania przepisów Konstytucji dla Nauki w wielu ważnych obszarach działalności uczelni, zostały uchwalone nowe statuty, a ich śladem kształtowanie organów władz rektorskich oraz senatów. Wszystko to w precedensowym kontekście pandemii. Tym bardziej wydało się nam celowe utworzenie platformy współpracy i wymiany doświadczeń dla rad uczelni jako organu powołanego do życia dopiero przez Konstytucję dla Nauki. Oczywiście w wielu uczelniach funkcjonowały Konwenty, czy Rady Konsultacyjne, miały one jednak znacznie bardziej funkcje doradcze, a nie nadzorcze.
Rady uczelni mają w naszej ocenie istotne znaczenie dla wzmacniania współpracy między publicznymi szkołami wyższymi a podmiotami gospodarczymi, co wpisuje się w główny kierunek działania naszego stowarzyszenia, niosąc nadzieję na wspieranie efektywności oraz gospodarczej przydatności polskiego szkolnictwa wyższego.
Utworzony po szerokich konsultacjach zarówno z przedstawicielami rad, jak i rektorów Ośrodek Współpracy Rad Uczelni działa w ramach naszego stowarzyszenia od czwartego kwartału 2020r. Program pracy Ośrodka kształtowany jest przez Radę Programową, w skład której wchodzą przedstawiciele rad z różnych co do wielkości, profilu i lokalizacji uczelni oraz przedstawiciele władz rektorskich. Już po niespełna pół roku funkcjonowania Ośrodka udało się nam objąć jego działaniem istotną większość publicznych uczelni akademickich i wdrożyć praktykę comiesięcznych webinariów, organizowanych początkowo dla członków rad uczelni akademickich. Brało w nich udział zwykle ok 150-250 przedstawicieli Rad Uczelni, reprezentujących ponad 70 uczelni – ponad 3/4 wszystkich publicznych uczelni akademickich. Od webinarium 28.04.2021r. poszerzyliśmy grupę docelową o członków rad uczelni działających w uczelniach zawodowych, i w ostatnich webinariach brali udział przedstawiciele niemal 100 uczelni. Informacje o kolejnych spotkaniach ośrodka umieszczamy w dziale Aktualności.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem przedstawiającym genezę i obszar działań Ośrodka. Natomiast materiały z działań: notatki, prezentacje, czy nagrania z webinariów, a docelowo także wspólne opracowania, księgi dobrych praktyk, itp., traktujemy jako materiały wewnętrzne i udostępniamy bezpośrednio zainteresowanym – członkom rad i uczestnikom webinariów. Osoby, które chciałyby być informowane o działaniach OWRU prosimy o kontakt.
Partnerzy
Ośrodka Współpracy Rad Uczelni
Najnowsze komentarze