7. Forum Akademicko-Gospodarcze:
Sztuczna inteligencja szansą i wyzwaniem
dla polskich uczelni oraz przedsiębiorstw
26 marca 2025, hybrydowo: Politechnika Warszawska i online
7. Forum Akademicko-Gospodarcze podejmujemy w obliczu fundamentalnych wyzwań związanych z finansowaniem rozwoju Europy oraz gwałtownym rozwojem sztucznej inteligencji – zagadnień kluczowych dla przyszłości gospodarczej kontynentu. W ramach trzech sesji tematycznych oraz wystąpień gości honorowych skupimy się na wypracowaniu rekomendacji istotnych dla przedstawicieli nauki, biznesu oraz administracji państwowej i samorządowej.
7. Forum odbędzie się tradycyjnie w formule hybrydowej, w sali konferencyjnej z możliwością uczestnictwa on-line i dając dodatkowo także możliwość zaprezentowania wystąpień towarzyszących, które są retransmitowane w internecie na portalu Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego równolegle z wystąpieniami uczestników. Forum obejmie jeden dzień obrad. Liczymy na obecność nowowybranych członków rad uczelni, których pragniemy zapoznać oraz integrować z problematyką relacji świata nauki z kręgami gospodarczymi naszego kraju. Międzynarodowe porównania wielkości polskich nakładów na badania i rozwój, to przedmiot kolejnych wnikliwych raportów i opracowań. Wiedząc o istniejących ograniczeniach, pragniemy tym bardziej prowadzić konstruktywną debatę o naszych możliwościach, szansach oraz wyzwaniach, jakie powinniśmy dzisiaj podejmować.
Tematyka obrad będzie skupiona na zagadnieniach współpracy nauki z biznesem. Pierwszy proponowany obszar, to kwestia finansowania rozwoju Europy długiem – „działanie, albo powolna agonia” – konkluduje Mario Draghi w swym raporcie. Pytanie dotyczy ograniczeń, jak i zalet tego modelu w polskiej sytuacji. Drugim szerokim obszarem jest kontekst dotychczasowych dokonań jak i niejasności oraz semantycznego zamieszania związanego z rozwojem narzędzi sztucznej inteligencji. Wyzwania jakie stają przed przedsiębiorcami, badaczami, jak również nauczycielami są niebagatelne. Pragniemy metodycznie dokonać diagnozy, jak i sformułować nasze rekomendacje do uczestników obrotu gospodarczego, świata nauki oraz administracji odpowiedzialnej za kształtowanie warunków pracy badawczej i działalności dydaktycznej.
Metodyczną diagnozę i rekomendacje będziemy opierać na ekspertyzie najpoważniejszych autorytetów w naszym kraju. W ubiegłych dorocznych spotkaniach naszego Forum temat sztucznej inteligencji był sygnalizowany, stąd mieliśmy możność poznania konkretnych i konstruktywnych wypowiedzi. Podobnie, zagadnienia warunków rozwoju gospodarczego regularnie są przedmiotem refleksji na spotkaniach, w których bierzemy udział. Wyrażamy opinię, iż szczególnie wartościowe jest konfrontowanie przemyśleń przedstawicieli środowiska akademickiego z przedsiębiorcami. Tu jest bowiem miejsce na zderzenie dobrze rozumianej teorii z twardą praktyką gospodarczą.
Konferencja została objęta patronatem:
Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzenia.
Rejestracja na wydarzenie znajduje się pod tym linkiem.
Partnerami wydarzenia są:
A partnerami medialnymi:
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami z poprzednich Forów, a osoby, które nie otrzymują od nas (a chciałyby) informacji o takich wydarzeniach prosimy o kontakt.