23.12.2024
18.12.2024
Ostatnie w bieżącej kadencji rad uczelni webinarium Ośrodka Współpracy Rad Uczelni poświęcone było funkcjonowaniu polskich rad uczelni oraz ich wyzwaniom na przyszłość. Wyniki badań nad polskimi i zagranicznymi radami uczelni przedstawił prof. Dominik Antonowicz.
15.10.2024
Po wakacyjnej przerwie odbyło się webinarium Ośrodka Współpracy Rad Uczelni. Głównymi omawianymi zagadnieniami były propozycje zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym oraz to, jakie praktyki odnotowane w ostatnich latach zdaniem środowiska budzą niepokój i nie służą budowie pozycji uczelni. Gościem spotkania był Marcin Czaja, Dyrektor Departamentu Organizacji Uczelni, Kształcenia i Spraw Studenckich w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W spotkaniu wzięło udział ponad 80 uczestników, co potwierdza znaczenie tych zagadnień dla Rad Uczelni.
20.06.2024
Współpraca akademicko-gospodarcza to nie tylko zyski i rozwój, ale także koszty. Dlatego gorąco polecamy zbliżające się Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców (3-4 lipca).
PFAG jest patronem tego wydarzenia.
Więcej informacji: www.ZBP.pl/ForumMMSP
12.06.2024
Walne Zebranie Członków odbędzie się w trybie hybrydowym we wtorek, 25 czerwca. Wszyscy Członkowie i Senatorowie stowarzyszenia powinni już otrzymać informację o zebraniu – jeśli nie, koniecznie prosimy o pilny kontakt.
11.06.2024
Senator naszego stowarzyszenia, Prof. Jerzy Woźnicki, Prezes Fundacji Rektorów Polskich, został doktorem honoris causa Politechniki Koszalińskiej. Serdecznie gratulujemy!
06.06.2024
Prezes naszego stowarzyszenia, Prof. Marta Kosior-Kazberuk została dziś wybrana na kolejną kadencję na stanowisko Rektora Politechniki Białostockiej.
Serdecznie gratulujemy!
21.05.2024
Odbyło się spotkanie Ośrodka Współpracy Rad Uczelni, w trakcie którego dr Mariusz Wyżycki przedstawił i omówił wnioski i rekomendacje 6. Forum Akademicko-Gospodarczego (link do pliku z rekomendacjami i wnioskami niżej). Druga część spotkania poświęcona była wyborowi zagadnień, które należałoby podjąć w ramach podsumowania kończącej się kadencji rad uczelni, oraz zagadnień, które należy przedyskutować z władzami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kontekście planowanych prac nad nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce.
08.05.2024
Najbliższe spotkanie Ośrodka Współpracy Rad Uczelni planujemy na wtorek, 21 maja o 14:00 online.
27.03.2024
Rada Programowa 6. Forum Akademicko-Gospodarczego zatwierdziła Wnioski i Rekomendacje z 6. Forum Akademicko-Gospodarczego (do pobrania w pliku pdf).
06.03.2024
Dziś rozpoczyna się 6. Forum Akademicko-Gospodarcze. Zapraszamy online: 6. Forum Akademicko-Gospodarcze 6-7 marca 2024 – Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze (pfag.pl)
14.02.2024
Odbyło się trzecie spotkanie Rady Programowej 6. Forum Akademicko-Gospodarczego. Rada zaakceptowała propozycje przebiegu paneli uzgodnione z moderatorami oraz dobór uczestników sesji VI składającej się z serii krótkich wypowiedzi.
19.12.2023
Dziś odbyło się spotkanie Ośrodka Współpracy Rad Uczelni poświęcone zbliżającym się wyborom Rektorów. Głównymi prelegentami byli: dr Aleksander Kacprzyk – Przewodniczący Rady Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, dr Jacek Bartkiewicz – Przewodniczący Rady SGH i dr Marcin Zięba z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Na spotkaniu mieliśmy także przyjemność gościć Wiceprezesa Krajowej Izby Rozliczeniowej, Wojciecha Pantkowskiego, który przedstawił dotychczasowe osiągnięcia i możliwości współpracy w cyfryzacji uczelni.
28.11.2023
Odbyło się drugie spotkanie Rady Programowej 6. Forum Akademicko-Gospodarczego. Uzgodniono skorygowane tematy sesji i propozycję moderatorów oraz panelistów.
18.10.2023
Spotkanie Ośrodka Współpracy Rad Uczelni poświęcone było analizie wyników „Badania Członków Rad Uczelni”, ze szczególnym uwzględnieniem Rad w Polsce. Wyniki badania przedstawili prof. Dominik Antonowicz i dr Marta Jarowska. W badaniu tym wzięła udział duża część członków polskich Rad, co dało szansę na poznanie podobieństw i różnic w stosunku do obecnych uczestników OWRU. Po prezentacji miała miejsce żywa dyskusję, uwzględniającą dobre praktyki wypracowane przez poszczególne Rady.
11.09.2023
Odbyło się pierwsze spotkanie Rady Programowej 6. Forum Akademicko-Gospodarczego. Uzgodniono wstępną wizję przebiegu konferencji i główne obszary tematyczne. Wstępnie uzgodniono tematy sesji.
04.09.2023
Odbyło się pierwsze po przerwie wakacyjnej spotkanie online Ośrodka Współpracy Rad Uczelni. Głównym tematem były dobre praktyki Rad m.in. w świetle zmian w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz w obszarze monitorowania zarządzania uczelnią, a naszymi ekspertami byli Marcin Czaja, Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Wyższego w MEiN, dr Marcin Zięba, partner kancelarii Zięba Błotny oraz wykładowca na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i prof. Jerzy Woźnicki, Prezes Fundacji Rektorów Polskich.
28.08.2023
11 września odbędzie się pierwsze posiedzenie Rady PFAG. Oprócz zagadnień organizacyjnych planujemy zająć się ustaleniem tematyki i sposobu organizacji 6. Forum Akademicko-Gospodarczego, które chcielibyśmy zorganizować w dniach 6-7 marca 2024 r., w formule hybrydowej.
04.08.2023
Zmiana statutu wprowadzająca Radę PFAG jako ciało doradcze Forum została zatwierdzona przez KRS. Statut po zmianach jest już dostępny na naszej stronie.
01.08.2023
Pierwsze webinarium Ośrodka po wakacjach odbędzie się online 4 września 2023 r. Głównym tematem będą dobre praktyki Rad m.in. w świetle zmian w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz w obszarze monitorowania zarządzania uczelnią.
30.06.2023
Walne Zebranie Członków, poza przyjęciem sprawozdań Zarządu i Komisji Rewizyjnej, uchwaliło także zmianę statutu powołującą do życia Radę Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego.
27.06.2023
Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze przystąpiło do projektu ustanowienia roku 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej w charakterze Partnera Wspierającego. Informacja o podpisaniu porozumienia przez organizatorów tego wydarzenia jest dostępna na stronach WIB. Będziemy informować o kolejnych krokach, bo uważamy, że to cenna inicjatywa. A wybór roku 2024 jest nieprzypadkowy. W przyszłym roku mija sto lat od reform gospodarczych Władysława Grabskiego, a także od wydania bodaj pierwszej książki mającej na celu szeroką edukację ekonomiczną młodzieży – „Bankructw Małego Dżeka” autorstwa Janusza Korczaka (dostępnej m.in. w serwisie wolne lektury).
20.06.2023
Walne Zebranie Członków odbędzie się w trybie hybrydowym 30 czerwca o 13:00 (ew. o 13:30 w II terminie). Wszyscy Członkowie i Senatorowie Forum otrzymają mailowe informacje o zebraniu i sposobie dołączenia online.
30.05.2023
Dziś odbyły się dwa zebrania – Zarządu PFAG i Rady Programowej OWRU. Dyskutowaliśmy m.in. o planach działań OWRU na kolejny rok akademicki i o 6. Forum Akademicko-Gospodarczym, które planujemy na początku marca 2024.
15.05.2023 (aktualizacja 22.05.2023)
Otrzymaliśmy bardzo smutną informację, o śmierci (13 maja) wieloletniego Senatora PFAG, a w latach 1995-2002 Członka Zarządu II i III kadencji naszego stowarzyszenia, Profesora Włodzimierza Siwińskiego Msza św. żałobna zostanie odprawiona 25 maja o11.30 w kościele Sióstr Wizytek w Warszawie, a pogrzeb o 13:00 na Powązkach Wojskowych.
06.04.2023
Tematem wiodącym wczorajszego spotkania OWRU były doktoraty wdrożeniowe, a w zagadnienie wprowadzili nas Piotr Krasiński, Zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju MEiN, dr inż. Dorota Chlebosz, Główny Specjalista ds. Doskonałości Naukowej w Centrum Łukasiewicz oraz prof. Paweł Pyrzanowski, Dyrektor Szkoły Doktorskiej Politechniki Warszawskiej. Po wystąpieniach gosći rozwinęła się dłuższa dyskusja. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt – materiały po spotkaniu traktujemy jako wewnętrzne Ośrodka, ale w uzasadnionych przypadkach chętnie się nimi dzielimy.
22.03.2023
Za dwa tygodnie, 05.04, planujemy webinarium Ośrodka Współpracy Rad Uczelni. Głównym tematem będą doktoraty wdrożeniowe, ale planujemy także dyskusję na temat kroków podjętych przez Rady (i Uczelnie) po styczniowej nowelizacji ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”.
08.03.2023
Udostępniliśmy kilka zdjęć z 5. Forum Akademicko-Gospodarczego oraz linki do relacji z wydarzenia. Zapraszamy do zapoznania się. W nawiązaniu do dyskusji prowadzonych w trakcie konferencji, jako materiał podsumowujący konferencję, zostało opracowane Stanowisko 5. Forum Akademicko-Gospodarczego.
03.03.2023
Wczoraj zakończyliśmy 5. Forum Akademicko-Gospodarcze. To były dwa dni bardzo ciekawych debat i wystąpień wokół wiodącego tematu forum: Różne oblicza kryzysów – złożone wyzwania dla nauki i przedsiębiorczości. Program wydarzenia dostępny jest na pfag.pl/forum/
Dla osób, które nie mogły wziąć udziału lub chcą wrócić do wypowiedzi z forum zapraszamy do obejrzenia nagrań.
21.02.2023
Dzisiejsza współorganizowana przez PFAG debata Klubu Polska 2025+, której tematem była „Wiarygodność ekonomiczna Polski i jej znaczenie w nowych realiach gospodarczych” odbyła się w trybie hybrydowym. Oprócz zapowiadanych wcześniej prelegentów: prof. Jerzego Hausnera, prof. Krzysztofa Jasieckiego i Prezesa Wojciech Kostrzewy w debacie wziął również udział Prezes Zbigniew Jakubas. Nagranie z debaty jest dostępne na stronie: Związku Banków Polskich.
13.02.2023
W dniu 21.02.2023 o 16:00 odbędzie się kolejna debata online Klubu Polska 2025+ współorganizowana przez PFAG. Tematem debaty będzie Wiarygodność ekonomiczna Polski i jej znaczenie w nowych realiach gospodarczych, a wprowadzą nas w to zagadnienie: prof. Jerzy Hausner, Przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, prof. Krzysztof Jasiecki z Uniwersytetu Warszawskiego i Wojciech Kostrzewa, Prezes Zarządu Polskiej Rady Biznesu. Udział w wydarzeniu online (także formularz do zadawania pytań prelegentom) na portalu Bankier.pl.
W czasie webinarium Ośrodka Współpracy Rad Uczelni 01.02.2023, w którym wzięło udział ponad 120 osób z uczelni o różnych profilach, omawialiśmy wyniki zeszłorocznej ewaluacji nauki i przebieg rozpatrywania odwołań od wstępnych ocen. W ten trudny temat wprowadził uczestników przewodniczący Komisji Ewaluacji Nauki, prof. Błażej Skoczeń.
04.02.2023
24.01.2023
Za nami trzecie spotkanie Rady Programowej 5.Forum Akademicko-Gospodarczego. Została zatwierdzona lista uczestników paneli dyskusyjnych.
16.01.2023
Na kolejnym spotkaniu OWRU, które planujemy 01.02 online o 14:00 chcemy wrócić do zagadnienia ewaluacji uczelni. W najbliższych dniach prześlemy szczegóły spotkania.
14.12.2022
Dziś odbyło się drugie spotkanie Rady Programowej 5.Forum Akademicko-Gospodarczego. M.in. została zatwierdzona lista tematów oraz moderatorów poszczególnych paneli dyskusyjnych.
05.12.2022
Kolejne spotkanie Rady Programowej 5.Forum Akademicko-Gospodarczego odbędzie się 14.12.2022 o 14:00 w trybie online na platformie Webex.
23.11.2022
Za dwa tygodnie, 7.12.2022 planujemy kolejne webinarium Ośrodka Współpracy Rad Uczelni. Będziemy dyskutować o dwóch zagadnieniach. Pierwszym z nich będzie sytuacja i perspektywy finansowe uczelni – wprowadzenie do tego tematu przedstawi Prof. dr hab. Maciej Żukowski, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i przewodniczący Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych. Natomiast drugim będzie przyjęta w lipcu bieżącego roku Polityka Naukowa Państwa. O wprowadzenie do tego tematu poprosiliśmy dwoje członków Komitetu Polityki Naukowej – prof. dr hab. inż. Dariusza Łydżbę oraz dr Ilonę Grądzką.
16.11.2022
Serdecznie zachęcamy do udziału w dwóch wydarzeniach: 30.11.2022 odbędzie się XVII Kongres Gospodarki Elektronicznej – „Rozwój gospodarki elektronicznej szansą na szybsze pokonywanie kryzysów” rejestracja na stronie https://kge.com.pl/rejestracja/ a 02.12.2022 organizowana przez Instytut Problemów Współczesnej Cywilizacji konferencja „Działalność naukowa – niedoceniany czynnik rozwoju cywilizacyjnego Polski”. Na stronie Instytutu dostępne są dane do logowania na tą konferencję (Webex) oraz opracowanie (plik pdf), które będzie punktem wyjścia do dyskusji.
26.10.2022
Dziś odbyło się pierwsze spotkanie Rady Programowej 5. Forum Akademicko-Gospodarczego, które planujemy 01-02.03.2023 w trybie hybrydowym. Przyjęty został roboczy tytuł konferencji „Różne oblicza kryzysów – złożone wyzwania dla nauki i przedsiębiorczości” i wstępny podział na panele dyskusyjne.
17.10.2022
Pod koniec października organizowany jest Metropolitalny CLIMATHON. Jest to konkurs dla studentów wszelkich szczebli w temacie: Recykling w mieście. Metropolia Zero Waste. Wszyscy studenci, niezależnie od kierunku i uczelni będą mile widziani.
Dalsze informacje na https://climathon.pl/
A nie tylko dla studentów: Także pod koniec października uruchamiana jest Akademia Cyberium – pierwszy w Polsce, otwarty, neutralny technologicznie program edukacyjny z zakresu rozwiązań blockchain dedykowany (przyszłym i obecnym) profesjonalistom. Akademia ma na celu wspieranie rozwoju polskiego ekosystemu innowacji finansowych poprzez budowę polskiej infrastruktury Fintech w oparciu o technologie rejestrów rozproszonych. Organizatorem Akademii jest Fundacja KIR na rzecz rozwoju cyfryzacji „Cyberium” we współpracy z portalem Bankier.pl.
Program dedykowany jest profesjonalistom z obszarów, gdzie technologia blockchain zaczyna być wykorzystywana, a więc głównie z obszaru finansów, energetyki, dystrybucji, retail, branży farmaceutycznej i rolniczej. Do udziału zapraszamy także reprezentantów środowiska akademickiego oraz administracji.
Szczegółowe informacje oraz rejestracja: https://akademiacyberium.pl/
07.10.2022
Pierwsze w nowym roku akademickim webinarium Ośrodka planujemy na 19.10.2022 (środa) na godzinę 14:30 (platforma Webex). Przewidujemy trzy tematy:
Dobre praktyki w działaniu radu uczelni (przyjęty przez KRASP dodatek nr 2 do Kodeksu Dobrych Praktyk w Szkołach Wyższych, przewidywany do publikacji w listopadzie 2022r.), który przedstawi prof. Jerzy Woźnicki, Prezes Fundacji Rektorów Polskich
Trzecia Misja Uczelni – o co chodzi?, który przedstawi Krzysztof Maternicki – członek Rady Koordynacyjnej Porozumienia Akademickich Centrów Transferów Technologii, pracownik Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW
Instrumenty finansowe wspierające współpracę nauki i biznesu: cz. I – kredyt technologiczny, który przedstawi Arkadiusz Lewicki, Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE
27.09.2022
Relacja (w tym link do nagrania) ze współorganizowanej przez Forum debaty Klubu Polska 2025+:
Czy na świecie i w Polsce możliwa jest ekonomia umiaru? jest już dostępna na naszych stronach.
22.09.2022
Dziś Walne Zebranie Członków PFAG wybrało władze na kadencję 2022-2026.
Skład Zarządu: Prezes: Prof. Marta Kosior-Kazberuk, JM Rektor Politechniki Białostockiej;
Wiceprezes: Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich;
Członkowie Zarządu: Andrzej Graboś, Prezes Zarządu POLMOTORS; Prof. Arkadiusz Mężyk, JM Rektor Politechniki Śląskiej, Przewodniczący KRASP; dr inż. Artur Pollak, Prezes APA Group.
Skład Komisji Rewizyjnej:
Konrad Jaskóła, Senator PFAG, wieloletni Prezes m.in. Petrochemii Płock, Polimex-Mostostal, i in., Prof. Jerzy Lis, Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Waldemar Zbytek, Prezes Warszawskiego Instytutu BAnkowości.
WZC podjęło też uchwałę o utworzeniu Rady PFAG – jako ciała doradczego, opiniującego i inspirującego, w którym mogłyby działać także osoby nie będące Członkami naszego stowarzyszenia, ale wspierające jego misję.
13.09.2022
Za półtora tygodnia, 22.09.2022 odbędzie się część wyborcza Walnego Zebrania. Tak informuje i zaprasza na nie (klik) nasz Prezes. A za dwa tygodnie, 26.09.2022, Zapraszamy na kolejną współorganizowaną przez ZBP i PFAG debatę Klubu Polska 2025+ pod tytułem: „Czy na świecie i w Polsce możliwa jest ekonomia umiaru?”
Dyskusja odbędzie się w poniedziałek 26 września 2022 r. o godzinie 17:00 w formule online. Zapraszamy do rejestracji i czynnego udziału w dyskusji.
Idea spotkania to dyskusja na temat nowego paradygmatu w ekonomii – ekonomii umiaru, który coraz częściej pojawia się jako potencjalna odpowiedź na szereg problemów dzisiejszego świata, rosnącej liczby ludzi na świecie i ich potrzeb, a z drugiej strony – ograniczonych zasobów i postępującej degradacji klimatu. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi – prof. Marianem Gorynią, Prezesem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, prof. Jackiem Raciborskim, socjologiem z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Sławomirem Dudkiem, głównym ekonomistą Forum Obywatelskiego Rozwoju, będziemy próbowali zastanowić się czy w kontekście bieżącej sytuacji polityczno-gospodarczej na świecie i widma kryzysu energetycznego, ekonomia umiaru jest koniecznością i realną alternatywą dla stosowanych dziś modeli gospodarczych czy jednak odległą jeszcze wizją, która wciąż przegrywa z interesem politycznym i ekonomicznym w świecie zdominowanym przez konsumpcjonizm.
09.09.2022
PFAG zostało Partnerem Instytucjonalnym Środkowoeuropejskiego Forum Technologicznego – CETEF’22, które odbędzie się w dniach 24-26 października 2022 r. we Wrocławiu. Zachęcamy do zapoznania się ze stroną wydarzenia oraz do udziału.
06.07.2022
Walne Zebranie Członków przyjęło bez zastrzeżeń sprawozdania Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Wszyscy Członkowie i Senatorowie otrzymali te materiały. Ponieważ dobiega końca czteroletnia kadencja władz stowarzyszenia, w czasie WZC ustalono, że 22.09.2022 odbędzie się Wyborcze Walne Zebranie Członków, na które już dziś zapraszamy.
22.06.2022
Za dwa tygodnie, 06.07.2022 zwołujemy Walne Zebranie Członków PFAG w trybie hybrydowym. W najbliższych dniach roześlemy do Członków zaproszenia i program.
01.06.2022
Kolejne webinarium OWRU poświęcone było tematowi: Rola uczelni, także kierunków o profilach humanistycznym oraz artystycznym w kształtowaniu zaangażowania społecznego na rzecz polityki zrównoważonego rozwoju oraz wdrażania programu Zielonej transformacji.
Naszymi prelegentami byli Pani Magdalena Sroka, Przewodnicząca Rady Uczelni Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Prof. dr hab. Joanna Wibig, Kierownik Katedry Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz dr hab. inż. Maciej Zajkowski, Kierownik Katedry Elektroenergetyki, Fotoniki i Techniki Świetlnej na Wydziale Elektrycznym PB.
13.04.2022
Dziś odbyło się webinarium OWRU na temat: „Potrzeby rynku pracy wyzwaniem dla programów kształcenia uczelni. Jak badać te potrzeby, zarówno w zakresie wiedzy i umiejętności, ale także kompetencji miękkich? Diversity & Inclusion – czy uczelnie są wystarczająco przygotowane do spełnienia potrzeb współczesnego pracodawcy?”. W temat wprowadzili nas Monika Kołodziejczyk, Dyrektor HR w Saint-Gobain w Polsce, Mariola Szymańska, Animatorka Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Bankowego oraz Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio i redaktor naczelny Outsourcing&More.
A za tydzień planujemy robocze posiedzenie Rady Ośrodka.
16.03.2022
„Partnerstwo publiczno-prywatne w uczelniach – czy traktujemy prywatny biznes poważnie, czy podejrzliwie?”
W tematykę dzisiejszego webinarium Ośrodka Współpracy Rad Uczelni wprowadzili nas Bartosz Mysiorski, Prezes Fundacji Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, Piotr Uszok, Przewodniczący Rady Uniwersytetu Śląskiego, w latach 1998–2014 prezydent Katowic i Prof. Janusz Janeczek, w latach 2002-2008 rektor Uniwersytetu Śląskiego. Po wystąpieniach wprowadzających rozwinęłą się ciekawa dyskusja. Materiały z webinarium są dostępne standardowo dla Członków Rad Uczelni, ale w przypadku zainteresowania osób spoza Rad, prosimy o kontakt.
23.02.2022
Nagranie z wczorajszej debaty Klubu Polska 2025+ „Wyzwania cywilizacyjne XXI w. i rola nauki we współczesnym świecie” z udziałem prof. Alojzego Z. Nowaka, Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Marcina Gruchały, Rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i prof. Teofila Jesionowskiego, Rektora Politechniki Poznański jest już dostępne w serwisie Youtube
18.02.2022
Wczoraj skończyły się obrady 4. Forum Akademicko Gospodarczego. Zapraszamy do obejrzenia nagrań z tego wydarzenia, dostępnych w serwisie Youtube: Pierwszy dzień oraz drugi dzień. Zgodnie z obietnicą z zamknięcia Forum, możliwe jes ciągle zadawanie pytań. Prosimy skorzystać z naszego adresu e-mail. Bardzo chętnie przekażemy je adresatom.
A tydzień po Forum, 22.02.2022r. zapraszamy na kolejną współorganizowaną przez nas debatę Klubu Polska 2025+ (online). Zachęcamy do rejestracji na to wydarzenie.
16.02.2022
Wieloletni Członek, a potem Senator naszego stowarzyszenia, Prof. dr hab. Andrzej Koźmiński otrzymał dziś tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.
Serdecznie gratulujemy!
Nagranie wystąpienie Pana Profesora można zobaczyć w serwisie Youtube (domyślnie ustawiliśmy początek wyświetlania na początek wystąpienia – ok. 01:03:00 całego nagrania).
Natomiast tekst wystąpienia udostępniony został na stronach Akademii Leona Koźmińskiego (link do pobrania w formacie pdf)
12.02.2022
Wywiad z panelistą w sesji Finansowanie transformacji w strategicznych sektorach gospodarki, Włodzimierzem Koconiem, Wiceprezesem BGK już na portalu Alebank.pl. Zachęcamy do czytania: Przed Forum Akademicko-Gospodarczym, jak BGK wspiera zieloną transformację? : aleBank.pl
03.02.2022
4. Forum Akademicko-Gospodarcze (16-17.02.2022r online) coraz bliżej.
Program dostępny jest na stronie wydarzenia. Zapraszamy do rejestracji i do zadawania pytań uczestnikom paneli dyskusyjnych
31.01.2022
Tydzień po 4. Forum (czyli 22.02.2022) współorganizujemy ze Związkiem Banków Polskich kolejną debatę Klubu Polska 2025+, której tematem będą „Wyzwania cywilizacyjne XXI wieku i rola nauki we współczesnym świecie”.
A prelegentami wprowadzającymi do debaty będą: Prof dr hab. Alojzy Z. Nowak, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Prof. dr hab. n. med. Marcin Gruchała, Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Prof dr hab. inż. Teofil Jesionowski, Rektor Politechniki Poznańskiej.
24.12.2021
23.11.2021
Tematem dzisiejszego webinarium Ośrodka Współpracy Rad Uczelni były wnioski z raportu o działalności rad uczelni przygotowanego na potrzeby KRASP oraz obszary możliwej nowelizacji ustawy 2.0. Wystąpienia wprowadzające do ożywionej dyskusji przedstawili Prof. Dariusz Rott oraz Prof. Dominik Antonowicz.
18.11.2021
Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze jest partnerem webinarium „Kompetencje przyszłości studentów a doświadczenia pandemii”, organizowanego przez Warszawski Instytut Bankowości i Parlament Studentów Rzeczypospolitej. Webinarium odbędzie się 02.12.2021r. w godzinach 10:00-14:30. Pełen program i link do formularza rejestracyjnego (rejestracja do 01.12.2021) są dostępne na stronie wydarzenia. Zapraszamy do udziału!
16.11.2021
Wspólnie ze Związkiem Banków Polskich zorganizowaliśmy debatę Klubu Polska 2025+ pod tytułem: „Zmiany klimatu a działalność człowieka. Czy jest już za późno?”
Krótka informacja o spotkaniu i link do nagrania dostępne są na naszych stronach.
27.10.2021
Tematem webinarium Ośrodka Współpracy Rad Uczelni 27.10.2021r. były „Centra transferu wiedzy i technologii – oczekiwania uczelni a biznes. Jakie są wzajemne relacje?” Oprócz prezentacji przygotowanych przez Centra z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i z Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie mieliśmy szansę wysłuchać prezentacji dotyczącej Programu Inkubator 4.0 przedstawionej przez Pana Naczelnika Rafała Komara z MEiN.
29.09.2021
Pierwsze po wakacjach webinarium Ośrodka Współpracy Rad Uczelni odbyło się 29.09.2021r. o godz. 14:30 (online – platforma Webex).
Tematem webinarium były zasady ewaluacji uczelni oraz pracy badawczej i twórczej – czy jesteśmy na właściwej ścieżce w świetle międzynarodowych kryteriów oraz potrzeb polskiej gospodarki?
Referaty wprowadzające do dyskusji z udziałem przedstawicieli Ministerstwa przedstawili:
Profesor dr hab. inż. Błażej Skoczeń — Politechnika Krakowska, Przewodniczący Komisji Ewaluacji Nauki;
Waldemar Siwiński — Prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, Wiceprezydent IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence.
12.07.2021
Zainteresowanie spotkaniem Ośrodka Współpracy Rad Uczelni poświęconym zagadnieniom istotnym dla kierunków artystycznych przerosło nasze oczekiwania. W dzisiejszym przedpołudniowym spotkaniu wzięło nim udział ponad 90 osób, w tym także spoza środowisk uczelni artystycznych. Z pewnością wrócimy do tej tematyki, a w szczególności do tematyki ewaluacji, która w przypadku kierunków artystycznych jest szczególnie trudnym zadaniem.
30.06.2021
Nagranie ze spotkania Klubu Polska 2025+ 30.06.2021 jest dostępny na youtube: Dokąd prowadzą nas liderzy współczesnego świata?
25.06.2021
Przypominamy, że już 30.06.2021 odbędą się dwa wydarzenia. O 13:00 Walne Zebranie Członków naszego stowarzyszenia – zdalnie, z wykorzystaniem platformy Webex. Wszyscy członkowie otrzymali o nim informacje mailowe kilka dni temu.
Natomiast po części formalnej WZC, o 14:00 rozpocznie się otwarte dla wszystkich zainteresowanych, współorganizowane przez Związek Banków Polskich i PFAG spotkanie Klubu Polska 2025+: Dokąd prowadzą nas liderzy współczesnego świata? USA, Chiny, Rosja i Unia Europejska w nowym otwarciu po pandemii covid-19.
Idea spotkania to kontynuacja dyskusji na temat wizji globalnego przywództwa w USA, Chinach, Unii Europejskiej i Rosji w kontekście zmian, które przyniosła światu pandemia covid-19. Do czego dążą globalni liderzy i jak zmieniły się ich cele oraz działania w następstwie pandemii? Co dla świata oznacza nowe otwarcie w polityce USA po wygranej Joe Bidena? Czego możemy spodziewać się ze strony Chin i Rosji? Jak w dzisiejszej rzeczywistości odnajduje się i dokąd zmierza Unia Europejska po Brexicie? I co to wszystko oznacza dla Polski? Na te pytania chcemy odpowiedzieć podczas najbliższego spotkania Klubu Polska 2025+ z udziałem wybitnych ekspertów: prof. Grzegorza W. Kołodko, prof. Zbigniewa Lewickiego i dr. Jacka Bartosiaka.
Zapraszamy do rejestracji online na stronie https://rejestracjazbp.pl/klub-polska/ – na tej stronie także dodatkowe informacje o spotkaniu i o prelegentach.
22.06.2021
W czasie dzisiejszego webinarium Ośrodka Współpracy Rad Uczelni Prezes Urzędu Patentowego RP, Edyta Demby-Siwek omówiła strategie ochrony własności intelektualnej w uczelniach, Dyrektor Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii, dr Jacek Firlej przedstawił Uczelniane Centra Transferu Technologii jako praktyczny przykład monetyzacji własności intelektualnej, a Prezes Fundacji Rektorów Polskich, prof. Jerzy Woźnicki w rozpoczynającym się cyklu wykładów „Prerogatywy rad uczelni w świetle obecnych regulacji” omówił misję rady uczelni i uwarunkowania jej realizacji.
09.06.2021
22.06 planujemy webinarium Ośrodka Współpracy Rad Uczelni – wiodące tematy to: strategia ochrony i wyceny własności intelektualnej na uczelniach i prerogatywy rad uczelni w świetle obecnych regulacji. Członków Rad Uczelni i stałych uczestników spotkań Ośrodka Współpracy Rad Uczelni zaprosiliśmy mailem. Inne osoby zaiteresowane prosimy o kontakt,
Natomiast 30.06 planujemy Walne Zebranie Członków PFAG oraz debatę Klubu Polska 2025+, na które już dziś serdecznie zapraszamy.
26.05.2021
Za nami kolejne webinarium Ośrodka Współpracy Rad Uczelni. Mieliśmy szansę wysłuchać bardzo ciekawych wystąpień PP: Barbary Misterskiej-Dragan, Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, Sebastiana Rynkiewicza, Prezesa Klastra Obróbki Metali, Mateusza Grochowskiego, Przewodniczącego Parlamentu Studentów RP i Michała Polaka, Wiceprezesa Warszawskiego Instytutu Bankowości.
14.05.2021
Już za 10 dni, 25.05.2021 odbędzie się XVI Kongres Gospodarki Elektronicznej
Tematyka Kongresu: W drodze do Gospodarki 4.0 – nowoczesne społeczeństwo, nowoczesne przedsiębiorstwa, nowoczesne państwo, jest postrzegana przez nasze stowarzyszenie jako niezwykle istotna, a dodatkowo wymagająca silnej współpracy obu reprezentowanych w Forum środowisk, więc bardzo gorąco zapraszamy do udziału.
28.04.2021 w webinarium OWRU uczestniczyło ponad 170 osób z ponad 100 uczelni!
Termin kolejnego webinarium został wyznaczony na 26.05 na g.14:00. Osoby biorące udział w pracach Ośrodka będziemy powiadamiać mailowo o tematyce i sposobie logowania się na webinarium.
15.04.2021
Członków Rad Uczelni zapraszamy na kolejne webinarium Ośrodka Współpracy Rad Uczelni 28.04.2021 o godz. 14:00 na platformie Webex
13.04.2021
Odbyło się spotkanie Rady Programowej Ośrodka Współpracy Rad Uczelni, na którym dyskutowano nad tematyką kolejnych webinariów i zakresem działań Ośrodka.
24.03.2021
W webinarium OWRU wzięło udział ponad 150 osób reprezentujących Rady ponad 70 uczelni. Gośćmi specjalnymi webinarium byli Wojciech Murdzek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Prof. dr hab. Anna Chełmońska-Soyta, Przewodnicząca Komitetu Polityki Naukowej i Krzysztof Kurowski, Dyrektor ds. projektów strategicznych R&D grupy Polpharma
18.03.2021
25.03.2021 zapraszamy na Ogólnopolskie spotkanie koordynatorów programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem – Partnera merytorycznego Ośrodka Współpracy Rad Uczelni oraz Forum Akademicko-Gospodarczego
10.03.2021
Członków Rad Uczelni zapraszamy na kolejne webinarium Ośrodka Współpracy Rad Uczelni 24.03.2021 o godz. 14:00 na platformie Webex. Materiały z poprzednich webinariów udostępniamy tylko Członkom Rad i uczestnikom spotkań Ośrodka, natomiast ogólna informacja jest dostępna na stronie OWRU
26.02.2021
Nagranie z pierwszego dnia obrad 3.FAG obejrzało już ponad 600 osób, a z drugiego dnia już niemal 450. Oba nagrania są dostępne tutaj (aktualizacja 15.03.2021: ponad 700 i niemal 600)
25.02.2021
Zakończyliśmy drugi dzień 3. Forum Akademicko-Gospodarczego. Nagrania z obrad pierwszego dnia konferencji obejrzało już ponad 550 osób. A nagranie z dzisiejszych obrad także jest już przeniesione na stronę docelową.
24.02.2021
Transmisja zakończona, zapraszamy do obejrzenia nagrania.
23.02.2021
3. Forum Akademicko-Gospodarcze już jutro. Mamy zarejestrowanych ponad 300 uczestników.
12.02.2021
Udostępniliśmy (ciągle jeszcze roboczy, ale bliski finalnego) program 3. Forum Akademicko-Gospodarczego (dostępny na stronie wydarzenia).
10.02.2021
Debatę Klubu Polska 2025+ Europejski zielony ład – konieczność czy także szansa na wyjście z recesji po pandemii COVID-19?. Można było śledzić bezpośrednio na naszych stronach Tam też dostępne jest nagranie z tego wydarzenia. Na żywo debatę śledziło ponad 100 osób, a w dwie godziny później nagranie miało już ponad 200 wyświetleń.
03.02.2021
Dzisiejsze webinarium Ośrodka Współpracy Rad Uczelni zgromadziło niemal 250 osób. Bardzo dziękujemy tym, którzy podjęli trud udziału w grupach po kilka osób z jednej uczelni przy pojedynczym komputerze. Dzięki temu zmieściliśmy się w limicie łączy. Uczestnikom i pozostałym członkom Rad Uczelni udostępnimy nagranie i materiały z webinarium.
01.02.2021
Jesteśmy pod wrażeniem znakomitej frekwencji, na którą zanosi się na środowym webinarium Ośrodka Współpracy Rad Uczelni. Mamy ponad 220 potwierdzonych uczestników, reprezentujących rady z 75 (ponad 3/4 wszystkich) akademickich uczelni publicznych. Webinarium będzie rejestrowane a zapis zostanie udostępniony tym członkom Rad Uczelni, którzy nie będą mogli wziąć w nim udziału.
26.01.2021
Przygotowując się do webinarium Ośrodka Współpracy Rad Uczelni zebraliśmy informacje o składach rad w praktycznie wszystkich uczelniach publicznych. Będziemy analizować z jakie środowiska reprezentują członkowie rad wybrani spoza pracowników uczelni (ustawowo stanowią oni co najmniej połowę, a w praktyce większości uczelni – dokładnie połowę składu rady)
18.01.2021
Zapowiada się pracowity początek lutego. W środę 03.02.2021 r. o 14:00 odbędzie się trzecie webinarium Ośrodka Współpracy Rad Uczelni, po raz pierwszy z udziałem Członków Rad wybranych na kadencję 2021-24. Jeśli kogoś pominęliśmy w zaproszeniach, to serdecznie przepraszamy i prosimy o pilny kontakt mailowy
Tydzień później, w środę 10.02.2021 r., także o 14:00 odbędzie się kolejna debata PFA-G i Klubu Polska 2025+ pod tytułem: Europejski zielony ład – konieczność czy także szansa na wyjście z recesji po pandemii COVID-19?
A to nie koniec naszych planów na luty, bo na 24-25.02.2021 planujemy 3. Forum Akademicko-Gospodarcze Współpraca nauki i biznesu w perspektywie wyzwań nowej dekady
27.11.2020
W dzisiejszym webinarium Ośrodka Współpracy Rad Uczelni wzięło udział ponad 80 osób. Szczególnie ciekawe były wystąpienia Dyrektora Departamentu Szkolnictwa Wyższego MNiSzW Marcina Czai, Przewodniczącego KRASP, wiceprezesa naszego stowarzyszenia, Prof. Arkadiusza Mężyka i redaktora Walsemara Siwińskiego Prezesa Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. Plany następnych spotkań przesłaliśmy do rad uczelni, jednak ze względu na zakończenie obecnej kadencji rad nie planujemy spotkania OWRU w grudniu .
13.11.2020
Odbyło się posiedzenie Rady Programowej Ośrodka Współpracy Rad Uczelni, w trakcie którego zostały ustalone zadania dla ośrodka na najbliższy okres i zagadnienia do omówienia na najbliższych webinariach OWRU. Pierwsze z nich już za dwa tygodnie – 27.11.2020r.
03.11.2020
Odbyło się posiedzenie Zarządu Forum, w czasie którego został formalnie utworzony Ośrodek Współpracy Rad Uczelni, a dr. Mariusz Wyżycki został powołany na stanowisko Sekretarza OWRU. Gratulujemy!
Również dziś Zarząd PFAG ustanowił pełnomocnika ds. środowiska i klimatu. Na stanowisko Pełnomocnika został powołany członek PFAG, Prezes ATMOTERM SA, Ryszard Pazdan, który już kilkakrotnie reprezentował PFAG w spotkaniach dotyczących tego obszaru tematycznego. Serdeczne gratulacje!
26.10.2020
W webinarium Ośrodka Współpracy Rad Uczelni wzięło udział ok. 80 osób. Żywa dyskusja po wystąpieniach wprowadzających spowodowała jego wydłużenie do dwóch godzin. Będziemy przygotowywać kolejne.
A materiał z debaty Pół roku pandemii – jak radzimy sobie w walce z koronawirusem? osadzony w serwisie Youtube obejrzało w ciągu pierwszych 3 dni ponad 1000 osób.
22.10.2020
Jesteśmy już po debacie PFA-G i Klubu Polska 2025+ pod tytułem: Pół roku pandemii – jak radzimy sobie w walce z koronawirusem? którą na bieżąco śledziło ok. 100 osób. Udostępniliśmy możliwość obejrzenia przebiegu debaty na naszej stronie.
18.10.2020
Czeka na pracowity tydzień. W czwartek, 22.10.2020 r. o 14:00 odbędzie się kolejna debata PFA-G i Klubu Polska 2025+ pod tytułem: Pół roku pandemii – jak radzimy sobie w walce z koronawirusem?. Można ją będzie obejrzeć na żywo.
Natomiast dzień później, w piątek 23.10.2020 r., także o 14:00, odbędzie się pierwsze webinarium Ośrodka Współpracy Rad Uczelni na temat pożądanych kierunków ewolucji szkolnictwa wyższego w świetle analiz Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz konsultacji prowadzonych dotychczas przez MNiSzW, KRASP i Fundację Rektorów Polskich. To webinarium jest przeznaczone dla węższego grona uczestników. Jeśli kogoś pominęliśmy w zaproszeniach, to serdecznie przepraszamy i prosimy o pilny kontakt mailowy
30.09.2020
Złożyliśmy projekt do Krajowego Programu Odbudowy, którego celem jest wzmocnienie odporności społecznej i gospodarczej oraz budowa potencjału gospodarki na przyszłość. Zgodnie z harmonogramem, w październiku będzie trwał wybór projektów wchodzących w skład KPO.
03.09.2020
W czasie spotkania on-line przedstawicieli Komitetu Założycielskiego Ośrodka Współpracy Rad Uczelni zostały określone podstawowe zadania Ośrodka i najbliższe jego działania. Zaczęliśmy także tworzenie Rady Programowej Ośrodka.
O kolejnych działaniach (m.in. wynikach umówionego na spotkania z Panią Minister Budzanowską) będziemy na bieżąco informować.
27.08.2020
Wiceprezes PFA-G, Rektor Politechniki Śląskiej, Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk został dziś wybrany na stanowisko przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Serdecznie gratulujemy !!!
14.07.2020
Dziś odbyło się Walne Zebranie Członków. Sprawozdania Zarządu i Komisji Rewizyjnej zostały przyjęte jednomyślnie. W czasie zebrania określiliśmy główne kierunki pracy w następnych kwartałach, które zostały tak podsumowane przez naszego Prezesa:
Weźmiemy aktywny udział w październikowym Kongresie MSP w Katowicach gdzie będziemy dyskutować m.in. o przyszłości polskiej energetyki, roli firm i uczelni w realizacji programu dekarbonizacji gospodarki, zielonej ekonomii i programie „czyste powietrze”. Ważne będą rozmowy o przebudowie firm dotkniętych negatywnymi konsekwencjami epidemii. Rozpoczynamy także przygotowania do trzeciego Forum Akademicko- Gospodarczego, które planujemy na 24.02.2021. W najbliższych planach mamy także budowę Ośrodka Współpracy Rad Uczelni, który pozwoli na wypracowywanie i promowanie dobrych praktyk działania tych nowych organów uczelni. Planujemy współorganizować kolejne debaty w Klubie: Polska 2025+. Wyzwaniom stojącym przed Polakami ale też Europejczykami możemy sprostać mądrze organizując współpracę uczelni, firm i samorządów oraz uczestnicząc w realizacji regionalnych, krajowych i sektorowych programów rozwojowych. Kryzys epidemiczny wspólnie zdołamy pokonać, kryzys ekonomiczny powinniśmy potraktować jako szansę na rozwiązanie wielu problemów. Możemy to zrobić!!! Dziękujemy za wsparcie i aktywność.
W najbliższych dniach zamieścimy nieco dłuższe podsumowanie WZC na naszych stronach.
09.06.2020
We dzisiejszym wspólnym webinarium Forum i Klubu Polska 2025+ „Pandemia Covid-19 a inne choroby współczesnego świata. Co pozwolił nam ujrzeć obecny kryzys?” wzięło udział ponad 100 osób. Wprowadzenie do żywej dyskusji przygotowali Redaktor Edwin Bendyk, Prof. Bogdan Góralczyk i Prof. Witold M. Orłowski. Dziękujemy!
26.05.2020
Za dwa tygodnie, 09.06.2020r. o 14:00 planujemy wspólnie z Klubem Polska 2025+ webinarium „Pandemia Covid-19 a inne choroby współczesnego świata. Co pozwolił nam ujrzeć obecny kryzys?”. Spotkanie odbędzie się w trybie online. Szczegóły prześlemy mailem na ok. tydzień przed spotkaniem.
19.05.2020
Na wideokonferencji „Politechniki pomagają„, zorganizowanej z inicjatywy Konferencji Prorektorów ds. Kształcenia i ds. Studenckich Uczelni Technicznych przedstawiono osiągnięcia i prace uczelni technicznych na rzecz walki z pandemią.
19.05.2020
Profesor Arkadiusz Mężyk, wiceprezes PFA-G, został wybrany na Przewodniczącego Komitetu Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk. Serdecznie Gratulujemy!
12.05.2020
Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia planujemy (zapewne w trybie online) na 25.06 g.14:00. Prosimy o zarezerwowanie terminu.
28.04.2020
Profesor Arkadiusz Mężyk, wiceprezes PFA-G, został wybrany na drugą kadencję na Rektora Politechniki Śląskiej uzyskując bardzo mocne poparcie społeczności akademickiej – za wyborem głosowało 252 elektorów, 21 wstrzymało się od głosu, 25 było przeciw, a 2 elektorów nie wzięło udziału w głosowaniu. Serdecznie Gratulujemy!
23.04.2020
Prezes PFA-G, Krzysztof Pietraszkiewicz został wybrany na funkcję Prezesa Związku Banków Polskich przez XXXIII Walne Zgromadzenie ZBP. Serdecznie Gratulujemy!
15.03.2020
Podjęliśmy decyzję o odroczeniu współorganizowanej przez PFA-G, Politechnikę Gdańską i start-up MAPU Sp. z o.o. konferencji „Czyste powietrze i nisko-emisyjne innowacyjne rozwiązania energetyki prosumenckiej„. Dodatkowe informacje na stronie nadchodzących wydarzeń.
06.02.2020
2. Forum Akademicko-Gospodarcze „Uczelnie i Przedsiębiorstwa na rzecz stabilnego rozwoju kraju” już za nami. Wzięło w niej udział niemal 160 osób, a tematyka została odebrana jako istotna i ciekawa. Zapraszamy do zapoznania się z informacją o konferencji.
13.01.2020
Członków Forum zapraszamy do udziału w debacie organizowanej przez Klub Polska 2025+ (Forum było współorganizatorem debat Klubu, ostatnio – dotyczącego cyberbezpieczeństwa) „Jak nowe technologie zmieniają rynek finansowy” z udziałem Prof. Aleksandry Przegalińskiej, Prof. Sławomira Żółtka i dr Konrada Maja. Szczegółowe informacje zostały przesłane mailem – w razie nieotrzymania prosimy o kontakt.
09.01.2020
2. Forum Akademicko-Gospodarcze zostało objęte patronatem przez Minister Rozwoju i Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.
Bardzo cieszy nas fakt uzyskania patronatów wszystkich trzech ministrów, w których obszarze kompetencji jest tematyka zbliżającego się 2.Forum Akademicko-Gospodarczego.
20.12.2019
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego objął 2. Forum Akademicko-Gospodarcze patronatem.
Uruchomiliśmy już rejestrację na konferencję, dostępny jest program i dodatkowe informacje.
08.11.2019
Save the date: 06.02.2020. Tego dnia planujemy zorganizować 2. Forum Akademicko-Gospodarcze. Dalsze szczegóły na stronie najbliższego spotkania.
30.10.2019
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki pierwszego konkursu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza„. Celem konkursu było wyłonienie i wsparcie uczelni, które będą dążyć do osiągnięcia statusu uniwersytetu badawczego, a także będą w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie. Uczelnie wyłonione w konkursie będą otrzymywać w latach 2020–26 zwiększone subwencje na realizację tego celu. Z przyjemnością odnotowaliśmy fakt, że w tym elitarnym gronie znalazły się uczelnie kierowane przez obu naszych akademickich członków Zarządu PFA-G: Profesorów Arkadiusza Mężyka i Tadeusza Słomkę.
Serdecznie gratulujemy!
16.10.2019
W czasie 9. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw zorganizowaliśmy dyskusję panelową na temat „Rady Uczelni szansą na wzmocnienie współpracy z przedsiębiorcami„. W spotkaniu udział wzięło udział ponad 50 osób. Krótka relacja ze spotkania już na naszej stronie.
08.09.2019
Wiceprezes Zarządu Forum, prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, w uznaniu zasług w działalności na rzecz rozwoju i współpracy nauki z gospodarką otrzymał Honorową Złotą Odznakę Krajowej Izby Gospodarczej oraz Odznakę Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach podczas XXV Gali Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach.
26.08.2019
Prezes Krzystof Pietraszkiewicz mówił o wyzwaniach stojących przed pierwszą Radą Uczelni na łamach Biuletynu Politechniki Warszawskiej.
Rola nowopowołanych Rad Uczelni będzie też tematem najbliższego (16.10.2019) spotkania Forum w trakcie 9. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach
11.08.2019
Na portalu alebank.pl został opublikowany wywiad z Prezesem Forum, Krysztofem Pietraszkiewiczem „Nauka i biznes, czyli sojusz dla rozwoju i innowacyjności”
17.07.2019
Rozmowa z udziałem Członka Zarządu Forum, Andrzeja Jonasa w Rozmowie Dnia w superstacja.pl
15.07.2019
Rozmowa z prof. Tadeuszem Słomką, Członkiem Zarządu PFA-G (prezesem poprzedniej kadencji) po IV Światowym Zjeździe Inżynierów Polskich, opublikowana w portalu kapitalpolski.pl
12.06.2019
Członkowie Forum uczestniczyli w debacie klubu Polska 2025+ „Quo Vadis Europo? – Wspólnota Europejska po wyborach parlamentarnych i w przededniu brexitu” (zobacz zapis video)
28.05.2019
Członek Zarządu Forum, Andrzej Graboś został wybrany na przewodniczącego Rady Uczelni w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej
To już drugi członek Zarządu Forum w Radzie Uczelni!
Rady Uczelni, czyli nowy organ, powołany zgodnie z tzw. Ustawą 2.0 (o której dyskutowaliśmy w lutym 2019) mogą w opinii Forum wpłynąć na wzmocnienie relacji nauka-biznes. Będziemy o tym dyskutować na jesiennym spotkaniu Forum.
17.05.2019
Prezes Forum, Krzysztof Pietraszkiewicz został wybrany na przewodniczącego Rady Uczelni w Politechnice Warszawskiej.
Zgodnie z tzw. ustawą 2.0 , czyli ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”, Rada Uczelni to trzeci obok Rektora i Senatu najważniejszy, ustawowy organ każdej uczelni. Do jej zadań należy m.in. opiniowanie strategii uczelni, jej statutu, a także monitorowanie gospodarki finansowej oraz sposobu zarządzania uczelnią.
12.03.2019
Członkowie Forum uczestniczyli w debacie klubu Polska 2025+ „Dwie wizje globalnego przywództwa – Chiny kontra USA” (zobacz zapis video)
26.02.2019
Zorganizowaliśmy dużą konferencję
Efektywna współpraca biznesu z nauką
w kontekście Konstytucji dla Nauki oraz Konstytucji dla Biznesu
(zobacz też informacje po konferencji, w tym galerie zdjęć)
Najnowsze komentarze